Bowlingové koule jsou různě těžké a veliké, přičemž existují určité normy, kterých se výrobci musí držet. V prvé řadě se jedná o hmotnost, kdy nejvyšší stanovená hmotnost je 7,25 kilogramu. Nejnižší stanovená hmotnost není.

Další důležitou věcí je obvod koule, který se také může lišit, avšak musí se pohybovat v určitých mezích. Tou dolní mezí je 658,8 milimetru a to horní mezí je 678,3 milimetru. V koulích se nacházejí tři mělké otvory pro vaše prsty, které slouží ke snadnějšímu uchopení. Pokud bychom se měli podívat do historie výroby bowlingových koulí, tak ty první se začaly vyrábět ze dřeva.

Poté se přešlo na gumové koule, kdy první byla čistá guma a později guma syntetická. V té době patřily mezi největší výrobce bowlingových koulí společnosti jako třeba Ace, Manhattan, Brunswick nebo Ebonite. Ve dvacátém století na konci padesátých let se začalo s polyesterovými koulemi, které měly velikou výhodu v tom, že po vrhu držely směr.

Mohli se také dělat v různých barevných provedeních. V současné době se nejčastěji používají koule z takzvaného reaktivního polyuretanu. Níže se můžete podívat, jak taková výroba bowlingové koule vypadá.

Tomáš Mráz