Česká bowlingová asociace eviduje a sdružuje všechny hráče bowlingu, kteří hrají na amatérské úrovni a jen tak pro zábavu, přičemž nezáleží na věku a výkonnosti.

Česká bowlingová asociace zastupuje zájem České republiky a je oficiálním členem v ETBF, což je Evropská bowlingová federace, a dále WTBA, což je Světová bowlingová asociace, která má na starosti sdružování organizovaného bowlingu v jednotlivých koutech světa. Pořádá také mistrovství světa a mistrovství Evropy v bowlingu.

V jednotlivých kategoriích vysílá Česká bowlingová asociace české reprezentanty na světové a evropské soutěže žen, mužů, juniorů i seniorů. Každoročně je prostřednictvím této asociace pořádáno Mistrovství České republiky jednotlivců v několika kategoriích. Jedná se o kategorie Master, Standard a Amatér.

Také pořádá Mistrovství České republiky ve dvojicích, a to v kategoriích senioři nad padesát let, kadeti do dvaceti jedna let a junioři do osmnácti let. Jedná se o jedinou instituci v České republice, která může udělovat tituly Mistra České republiky v soutěžích družstev, dvojic a jednotlivců.

Tomáš Mráz