Únikové hry Ostrava jsou stejným fenoménem posledních pár let, jako třeba v Praze nebo jiných velkých městech světa. Hry si svojí cestu prorazily i v hlavním městě Moravskoslezského kraje, v Ostravě, zhruba před pěti lety. V současné době se stále více a více skloňují slova „úniková hra“,“ escape room“ nebo i „exit game“. Jsou naprostým fenoménem po celém světě a vydobyly si své místo na zábavním trhu i ve třetím největším městě naší republiky. V současnosti je poskytovatelů a organizátorů únikových her v Ostravě pět, čímž už dohání Brno, které má jen o čtyři více.

A o co, že to jde? Je v podstatě jedno, jestli máte nebo nemáte rádi hraní her. Tohle je totiž úplně jiný rozměr než si umíte představit a s hrami, jaké známe dnes, nemá vcelku nic moc společného. Hráč se tu totiž sám ocitá v herním světě, sám fyzicky hraje, vede své kroky a dělá rozhodnutí, protože je to opravdu reálné. Žádná obrazovka počítače nebo televize, plán deskové hry nebo ovladač či sluchátka. Všechno kolem se vám skutečně děje a váš úkol je jediný. Do limitu šedesáti minut přijít na kloub všemu, co na vás hra nachystá a dostat se ze zamčených dveří. Na dokumentaci toho, jak úniková hra může vypadat, se podívejte tady.

Únikové hry Ostrava – nechte se uvěznit

Ostrava, stejně jako jiná větší města s o něco pestřejší nabídkou, nemá o klientelu nouzi. Nijak nezaostává, a že je z čeho vybírat se můžete přesvědčit sami. Než ale začnete bádat po stránkách a zjišťovat, co který organizátor nabízí, hodí se vysvětlit celkový princip únikových her. Základy stojí na souboru hlavolamů, hádanek, rébusů, skládaček v těch nejrůznějších podobách. Jenže není to jen tak nějaké sezení u stolu při společenské hře a dolování nezbedného ježka z klece nebo skládání puzzle. Nacházíte se v realitě a všechno je v životní velikosti a při životě. Někdy doslova. Všechno na sebe navíc dokonale navazuje a bez zvládnutí všeho předtím se prostě nedostanete dál. Pro zamíchání karet a zmatení hráčů se navíc při hraní dost často vyskytují tzv. falešné stopy, které vám, když se necháte, ukradnou značnou část vaší pozornosti a především velmi drahocenného času. Pod hlavolamy si ale opravdu nesmíte představit skládaní kostiček. To, co se nachází v únikových místnostech, jsou věci zcela přesně zasazené do tématiky dané hry. Můžete ochutnávat koření na trhu a přiřazovat mu jména, vážit písek nebo kamení a pomocí výpočtů se dostat ke kódu na truhle vedle, nebo také stavět vlastními silami pyramidu. Hru mohou doprovázet nejrůznější zvuky, světla, lasery a jiné světelné signály, nebo pohyblivé prvky. Témat pro únikové hry je nepřeberné množství a některé jsou při výjimečných příležitostech, nebo v letní sezóně organizovány i v reálných prostorách, jako jsou hrady, zámky nebo pevnosti. I v samotném centru Ostravy se o takových událostech můžete včas informovat, protože v takových případech je běžné, že je okamžitě vyprodáno. Pro inspiraci se můžete podívat na článek o únikových hrách v reálných prostorách hradu Křivoklát.

Zkuste vyšší level

Sami si můžete vybrat, která nabídka a který konkrétní poskytovatel se vám líbí nejvíc. Nesporná výhoda Ostravy je, alespoň prozatím, že čtyři z pěti firem, které únikové hry organizují, sídlí velmi blízko u sebe. To nabádá k osobním návštěvám a obhlédnutí toho, kde se vám více líbí a které hry vás více zaujmou. A protože se originalitě a kreativitě meze nekladou, můžete se ocitnout nejen ve středověku nebo starém Egyptě, ale i v pracovně Wolfganga Amadea Mozarta, u Sherlocka Holmese, na operačním sále nebo v laboratoři Alberta Einsteina. Tohle všechno dohromady skládá neskutečný zážitek, na který na samotný jen tak nezapomenete a bude vás nutit možná i přijít znovu, zase na jinou hru.  Aby bylo všechno ještě více zajímavé, každá firma poskytuje několik her odstupňované dle obtížnosti. Takže nejen, že si zkusíte jinou tématiku, ale i to, jestli zvládnete vyšší level. A o tom hry obecně jsou, laťka se všude zvyšuje. Tak co, půjdete do toho?

Tomáš Mráz