Nejspíš každý muž vlastní alespoň jedny pánské kraťasy. Oblíbené především v horkých letních měsících, jsou zároveň také univerzálním prvkem šatníku, který nahrazuje například dlouhé tepláky, jejichž délka a schopnost udržovat teplo nemusí být v nesnesitelném horku zrovna to pravé. Popularitu získaly nejspíš kvůli svému pohodlí a všestrannému využití. O tom, jak moc jsou kraťasy oblíbené i u slavných, si můžete přečíst zde.

Pánské kraťasy – Kdy je využít?

Existuje mnoho stylů a materiálů, které se při výrobě pánských kraťasů dají využít. Materiál by měl být pohodlný a dýchat, aby bylo příjemné je nosit jak venku, tak při celodenní domácí relaxaci. Často se používá klasická teplákovina nebo směsi bavlny a elastanu, který zajišťuje volný pohyb. Kraťasy se vyrábějí ve dvou střizích – šortky, které většinou dosahují délky kousek pod hýždě, a ty obyčejné, které sahají nad kolena nebo mírně přes ně. Muži většinou využívají druhou variantu, zatímco tu první si oblíbily dámy.

Kraťasy z teplákoviny bývají využívané při domácím odpočinku, každodenních aktivitách nebo při sportu. Nejsou nepříjemně těsné a dopřávají vám dostatek místa k pohybu, což z nich dělá ideální kus oblečení například při posilování. Nicméně nejedná se o prvek šatníku, který by vypadal dobře při formální akci. Silné stránky kraťasů z teplákoviny leží především v jejich pohodlí a přizpůsobitelnosti postavě. Často bývají ozdobené i utahovacími šňůrkami v pase a různými nápisy, které často souvisí se sportem.

Pokud se chystáte vyrazit do ulic nebo do větší společnosti přátel, možná by lepší volbou mohly být klasické džínové kraťasy. Jejich střih je téměř stejný jako ten, který denně vídáme u obyčejných džínů, až na rozdílnou délku. Navzdory tomu, že jsou vyrobeny z hrubé džínoviny, riflovina je velmi pohodlná a dá se snadno kombinovat s tričky a košilemi, za chladnějších večerů jí mohou doplnit stylové pánské mikiny. I v letních dnech vám poskytnou potřebnou vzdušnost a prostor. Navíc, stejně jako v oblasti džínů, vybrat si můžete z velkého množství barev a stylů, protože i kraťasy se vyrábějí například vyšisované, maskáčové nebo trhané. Na jejich výběru není téměř nic, co byste mohli zkazit.

Jejich formálnější verzi nabízejí bermudy, běžně nošené s páskem například na golf. Dostupné jsou v mnoha barvách a zpravidla dosahují délky nad kolena. Ačkoliv se původně jednalo o výhradně pánskou módu, bermudy se staly dobrou volbou i pro ženy po celém světě. Nicméně i bermudy jsou kraťasy, takže na události ovládané dresscodem je raději nenoste. Tady si o neoblíbeném dresscodu a pánské etiketě můžete přečíst víc.

Pokud hledáte kraťasy na vaši blížící se dovolenou u moře, neváhejte a sáhněte po plážovém typu. Ty plážové jsou většinou ozdobeny pestrými, barevnými vzory, které mají za úkol živě evokovat moře, slunce a léto. Působí mladistvě a většinou je nosí především surfaři. Vyráběné jsou povětšinou z neoprenu a nylonu, nebo jiných látek, které se běžně využívají při výrobě plavek. Délka je většinou pod kolena, aby ochránila surfaře před voskem na prkně. Ačkoliv se jedná o styl určený především k moři, plážové vzory jsou v dnešní době běžně nošeny i na každodenních kusech oblečení, kombinované například s jednobarevnými tričky či košilemi.

Pro více uvolněný look pánové sahají po kapsáčích. Jak už název vypovídá, kapsáče mají hodně kapes, což je činí ideálními při cestování nebo lesních procházkách. Veškeré své nezbytnosti si můžete udržet při vás bez obav, že by vás někdo okradl. Často jsou vyráběny v přírodních barvách nebo s maskáčovými vzory, což dodává na naturalistickém vzhledu.

Všestranné využití

Kraťasy jsou v poslední době oblíbené muži po celém světě. Jak už bylo zmíněno, dají se využít při mnoha příležitostech, ale jejich velkou předností bude nejspíš možnost vysokého pohodlí za nízkou cenu. Navíc i kraťasy určené pro venkovní nošení poskytují komfort při horkých letních nocích, kdy je na pyžamo moc velké teplo.

Tomáš Mráz