Zrovna nedávno mi volal dobrý kamarád ze střední školy, který mi po náhlém telefonátu a sdělení, že se bude ženit, oznámil i svůj podnikatelský plán, který měl světlo světa spatřit za měsíc. „To je skvělé!“, zněla moje odpověď. David byl totiž vždy velmi šikovný řečník a jeho všeobecný rozhled by mu mohl leckdo závidět. Velmi jsem mu proto jeho podnikatelský plán kvitovala. „Co nejdříve se ve tvé zbrusu nové kavárně zastavím na čaj nebo kávu“ řekla jsem mu do telefonního sluchátka. „Určitě se zastav a vezmi s sebou i nějakou kamarádku, která se stejně jako ty, vyzná v účetnictví, Praha a účetní firmy, to je síla, na jejich uživení jen tak rychle nevydělám a pro mě je účetnictví smrtelná kombinace“ „Tak proč si nenajmeš účetní z Moravy?“, odpověděla jsem mu. „Vyjde tě mnohem levněji, než účetní firma v Praze a navíc je velmi šikovná, v naší společnosti pracovala jedna paní účetní z Moravy před mým nástupem pět let“ David ovšem úsměvně dodal, „a to my bude vozit doklady až z Moravy do Prahy a co komunikace?, nepřípustné!“ David je bohužel jedním z těch, kteří si myslí, že návštěva účetní ve firmě je nadmíru důležitá a že mít účetní tak trochu z ruky, je nemyslitelné. Ovšem opak je pravdou. Davida i vás vyvedu z omylu, když vám prozradím, že dobám, kdy účetní docházel dennodenně do firmy, již dávno odzvonilo. 

 Účetnictví před padesáti lety a dnes

Dříve si pod pojmem telefon a počítač lidé představovali spíše něco, jako scifi. Účetní seděl dlouhé hodiny se svým stohem papírů, pijákem a perem u pracovního stolu a na jednoduchých „šibenicích“, tedy znázorněných účtech má dáti a dal, si promítal veškeré své závazky, náklady, výnosy a závěrkové operace. K urychlení komunikace tehdy přispěl fax či pevná linka, která se stala osvětou této takříkajíc otrocké práce. Spíše mě zaráží fakt, že práce účetního nebyla tehdy trestná, jelikož se jednalo o velmi tvrdou nádeničinu. Z úst dědy mého přítele, bych vám mohla sáhodlouhé hodiny vyprávět o hledání deseti haléřů ve více jak pětistech účetních záznamech. Z jeho slov o tom, jak se dříve vedlo účetnictví, mě doslova mrazí a říkám si, že si dnes nemám absolutně na co stěžovat. Účetní software se dá naučit ovládat během měsíce, podvojnost účetnictví se dá pochopit v on-line kurzech účetnictví a rentabilitu společnosti vám vypočítá chytrý program. Dnes již není potřeba pijáku a kahanu s perem, dnes si vystačíme pouze s psacím perem a výkonným počítačem. Proč tedy nevyužít výdobytku moderní techniky a nepoužít tuto dokonalou komunikaci k pracovním účelům, tedy třeba k tomu, abychom mohli komunikovat s účetní, která bude v pohodlí sedět na sluncem zalité Moravě, ve své kanceláři.  Možností, jak se s účetní, která nebude zdejší domluvit, je hned celá řada. Dokonce se můžete před chybami způsobené externí firmou i pojistit. Pokud vás dané téma zajímá, dočtete se o něm více v tomto článku. 

 Neboj se, Davide, domluvíte se!

„Davide, nacházíme se v 21.století, nemusíte se každý den navštěvovat“, takto jsem se snažila Davida vyvést z omylu, že nejen fyzicky může být se svou účetní v kontaktu. Postarat se dnes o účetní doklady na dálku, není žádný problém.„Veškerá komunikace mezi firmou a účetní, probíhala elektronickou formou a telefonicky, každý pátek se pak přes Skype spojila s vedoucím a probrala s ním vše podstatné. Vlastně mne napadá, že jsem tuto paní fyzicky viděla až minulý rok, kdy docházelo k přebírání otěží a ona nám do firmy přinesla kompletně zpracované účetnictví za daný rok, k založení“ „Vše podstatné se dnes víceméně také posílá elektronicky a přes daňové portály, tak mám ji zavolat, Davide, třeba to klapne?“ „Možná máš pravdu, Hanko, úspora nákladu mi v počátcích podnikání značně uleví, pozveme místo toho více lidí na svatbu!“ „No vidíš to, tak já jí brnknu a uvidíme, jak na tom bude s časem, ano?“ „Dobře, jdu do toho a rovnou až se zapracuje, omluvím se kamarádovi, který mi tvrdil, že jeho účetní je v Chorvatsku a zpracovává účetnictví pro Slovenskou firmu a všechno klape“ Na konci telefonátu jsme se oba dané situaci zasmáli a David uznal, že by neměl být tak upjatý a jít s dobou. Mít dobrou účetní firmu ke zpracovávání účetnictví je k nezaplacení. Tento článek vás o tom jistě s úsměvem na rtech přesvědčí. Navíc, ruku na srdce, kdo dnes potřebuje každý den debatovat se svou účetní či nosit hlášení na ČSSZ či zdravotní pojišťovnu fyzicky? Ano správně, nikdo.

Tomáš Mráz