Moderní kuchyňská baterie již téměř v každé domácnosti nahradila klasické vodovodní kohoutky. Novou baterii pořizujeme zpravidla tehdy, když stará baterie již dosloužila nebo při rozhodnutí modernizovat kuchyňskou linku či rovnou celou kuchyni. Chystáte-li se jako běžný spotřebitel koupit novou baterii, pak se pravděpodobně vaše požadavky budou dát shrnout do čtyř bodů:

  • Dlouhá životnost baterie, ideálně několik let
  • Uživatelský komfort- baterie se musí snadno ovládat
  • Baterie by měla pěkně vypadat
  • Samozřejmostí musí být úspora vody

Kuchyňská baterie – důležitá je dlouhá životnost a snadné ovládání

Každá baterie má uvnitř těla kartuši, kterou se reguluje nastavení teploty a průtoku vody. Kartuši tvoří destičky, které přes sebe jezdí doprava nebo doleva podle pohybu páky. Kartuše může být z plastu nebo keramická. Levné modely baterií obsahují plastovou kartuši, která však nedokáže účinně odolávat tlaku vody, vodnímu kameni a dalším nepříznivým vlivům. Snadno se opotřebuje a výsledkem je únik vody nebo zadrhávající chod páky baterie. Keramická kartuše výrazně prodlužuje životnost baterie. Podstatným kritériem je i materiál, ze kterého je vyrobeno samotné tělo baterie. Kvalitní baterie bývají vyrobeny z mosazi a dalších kovových slitin. Snadno se udržují a baterie odolávají i velkým teplotním šokům. Přehledný článek o současné nabídce vodovodních baterií nejen do kuchyně najdete tady.

Otočný mechanismus klasické pákové baterie tvoří dva keramické nebo plastové disky zapouzdřené v kartuši. Když se otáčí ovládací páka baterie, otáčí se také disk. Pákový mechanismus se musí pohybovat lehce a plynule. Nastavení teploty a intenzity proudu vody musí reflektovat okamžitou potřebu. Jen to zaručí tolik žádanou úsporu vody.

Vyšší účinnost z hlediska úspor mají bezdotykové baterie. Poskytnou pouze množství vody nezbytné pro aktuální potřebu. Spustí se pouhým pohybem ruky pod baterií v dosahu paprsku senzoru a voda bude mít teplotu a tlak, jaké si předem nastavíte.

Design a úspora vody – dříve doplněk, dnes podmínka

Nejčastějším provedením je mosazná baterie, která je na povrchu pochromovaná, další možností jsou baterie z nerezu. Materiál baterie se také často volí shodný s materiálem dřezu. K nerezovému dřezu se hodí baterie pochromovaná, ke granitovému dřezu baterie z granitu. O dalších trendech v tvarech a designu kuchyňských baterií se dočtete v tomto článku. Elegantní vysoké dřezové baterie bývají dražší. Za kvalitní modely od renomovaných výrobců si připlatíte: Základní modely koupíte od 2 000 Kč, designové baterie s vytahovací sprškou mohou přijít i na více než 10 000 Kč.

Značnou úsporu vody a bezpečné užívání přinášejí termostatické baterie. Při jejich konstrukci se využívá princip tepelné roztažnosti materiálů. Mechanismus nabízí jedinečnou možnost nastavit si přesnou teplotu vody, která se nezmění ani při zakolísání tlaku nebo teploty v potrubí. Uvnitř termostatické baterie se nacházejí speciální ventily, které reagují na teplotu přitékající vody. Teplotu lze nastavit do určité výše, pro nastavení teploty vyšší je nutné zmáčknout speciální pojistku. Například pro děti je manipulace s bezpečnostním tlačítkem obtížná, a nehrozí tak jejich opaření. V případě okamžité potřeby teplé vody nemusíte nechávat odtéct studenou vodu, čímž se úspora vody zvyšuje.

Dalším účinným řešením pro úsporu vody jsou perlátory, které jsou buď zabudované, nebo je můžeme koupit jako samostatný nástavec. Perlátor smísí vodu se vzduchem, díky čemuž jí kohoutkem proteče o 40- 50 % méně. Aby úsporné systémy dobře fungovaly, potřebují dostatečný tlak vody stejně jako termostatické baterie.

Tomáš Mráz