Prodej bytu může být náročný úkol, ale když budete mít k dispozici časový plán, může být tento proces méně zdrcující. Nabítíte-li byt nebo byty na prodej v Boskovicích, zde vás provedeme časovou osou celého procesu prodeje, abyste věděli, co můžete v jednotlivých fázích očekávat.

 

Příprava bytu na prodej

Prvním krokem při prodeji vašeho bytu je jeho příprava na prodej. To zahrnuje vyčištění, úklid a přeorganizování vašeho domova, aby byl pro potenciální kupce co nejatraktivnější. Je důležité, abyste si na tuto fázi vyhradili dostatek času, protože její dokončení může trvat několik týdnů nebo dokonce měsíců.

 

Dále se budete chtít věnovat případným opravám nebo rekonstrukcím, které je třeba provést před uvedením vašeho domova na trh. To může zahrnovat cokoliv od opravy netěsnících kohoutků až po vymalování stěn. Na dokončení těchto úkolů si opět nechte dostatek času.

 

Nakonec budete chtít svůj domov zinscenovat pro fotografie a návštěvy případných zájemců. To zahrnuje uspořádání nábytku, přidání dekorací a zajištění toho, aby interiér vypadal co nejpřívětivěji. Naplánujte si, jeho zinscenování a fotografování alespoň týden před jeho uvedením na prodej.

 

Stanovení správné ceny

Nastavení správné ceny pro váš domov je klíčové pro přilákání potenciálních kupujících. K tomu budete muset udělat analýzu trhu ve vaší lokalitě, případně podobných lokalitách, a zjistit, za kolik se prodávají podobné domy. Na tento průzkum si dejte několik týdnů a v případě potřeby se poraďte s realitním makléřem.

 

Pokud se váš byt netěší velkému zájmu potenciálních kupujících, možná budete muset upravit cenu. To lze provést kdykoli během procesu prodeje, ale je důležité dát si čas, abyste zjistili, jak si váš byt na trhu vede, než provedete jakékoli změny.

 

Pokud je naopak o váš byt zájem veliký, můžete jej prodat ještě za více peněz uspořádáním aukce.

 

Nabídnutí vašeho domu na prodej

Jakmile jste svůj domov připravili k prodeji a stanovili správnou cenu, je čas uvést jej na trh. Pokud spolupracujete s realitní kanceláří, většinu tohoto procesu za vás vyřídí. To zahrnuje vytvoření inzerátu a marketing vašeho domova, plánování prohlídek a dnů otevřených dveří a komunikaci s potenciálními kupujícími.

 

Pokud prodáváte svůj domov na vlastní pěst, budete se muset o tyto úkoly postarat sami. Naplánujte si, že této fázi procesu věnujete několik týdnů.

 

Přijímání a vyjednávání o  nabídkách

Jakmile je váš byt uveden mezi inzeráty k prodeji, začnete dostávat nabídky od potenciálních kupujících. Dejte si několik dní na to, abyste každou nabídku pečlivě prozkoumali a v případě potřeby s kupujícími vyjednávali. To může zahrnovat několik kol vyjednávání tam a zpět.

 

Pokud obdržíte nabídku, se kterou budete spokojeni, budete muset s kupujícím podepsat kupní smlouvu. Tato smlouva popisuje podmínky prodeje a je právně závazná. Naplánujte si, že této fázi procesu věnujete několik dní.

 

Uzavření prodeje

Poslední fází procesu prodeje bytu je uzavření prodeje. To zahrnuje dokončení inspekcí a odhadů, zajištění financování a vyplnění dokumentů. Tato fáze může v závislosti na okolnostech prodeje trvat několik týdnů nebo dokonce měsíců.

 

Jakmile je vše v pořádku, převedete vlastnictví bytu na kupujícího a obdržíte platbu za prodej. Gratulujeme, úspěšně jste prodali svůj byt!

 

Prodej bytu může být složitý proces, ale když budete mít k dispozici časový plán, který můžete dodržovat, může být zvládnutelnější. Nezapomeňte si na každou fázi procesu vyhradit dostatek času a buďte flexibilní a přizpůsobiví změnám. Se správným přístupem můžete úspěšně prodat svůj domov a přejít tak do další kapitoly svého života.

Tomáš Mráz