Používáte pravidelně čistící peelingy a hydratační balzámy a masky na ruce? Že ne? Čištění a hydratace jsou dva nejdůležitější kroky v rutinní péči o pleť. Pozornost si kromě obličeje zaslouží i vaše ruce, tím spíše nyní, kdy jejich pokožka trpí vlivem chladnějšího počasí. Proč své ruce také hýčkat? A proč jen krémy nestačí? Tajemství hebkého dotyku vám odhalíme právě v tomto článku.

Hydratace jako klíč k mladistvé pokožce

Všimli jste si někdy, že když jsou ruce sušší, vypadají najednou… starší? Dává to smysl.

 • Kůže na hřbetech rukou je velmi tenká s minimem mazových žláz.
 • Elastinu, kolagenu a olejů z mazových žláz na rukou s přibývajícím věkem ubývá. 
 • Připočtete k tomu nadměrné vystavení rukou v podstatě všemu (mytí agresivními mýdly, dezinfekce, UVA/UVB záření, fyzická námaha atd.). 

Teď už vám musí být jasné, proč jsou jednou z prvních částí těla, na které se první známky stárnutí projevují. Proto pro vás máme něco, co  by se mělo stát stejnou nezbytností,  jako mytí rukou.

1. krok – exfoliace

Podpořte obnovu pokožky pomocí šetrných peelingů 

Zaznamenali jste ten rozdíl na vaší pleti při používání peelingů? Přesně to samé kouzlo svede vhodný scrub i s pokožkou na rukou. 

 • Odstraní odumřelou vrchní vrstvu kůže. Tím pokožku připraví na příjem živin a vitamínů, které ji dodáte v dalším kroku. 
 • Uvolní místo pro nové kožní buňky a urychlí jejich tvorbu. 
 • Nová vrstva pokožky je svěží a hladká. 
 • Peeling může pomoci minimalizovat jemné vrásky a odstranit pigmentové skvrny.

Připravte si vlastní peeling – clean  z oblíbených ingrediencí 

Jejich příprava je zábava! A navíc, jejich složení budete mít absolutně pod kontrolou. Tento je náš nejoblíbenější. 

Scrub na ruce z mořské soli 

 • 1/4 šálku měkkého kokosového oleje
 • 1/2 šálku soli

Solný peeling dobře promíchejte a uchovávejte jej ve vzduchotěsné nádobě nebo skleněné dóze. Krouživými pohyby jemně vmasírujte, vetřete do pokožky a pak důkladně opláchněte. Použít ho můžete 1-2krát týdně. 

Tip: Pokud je pro vás sůl příliš abrazivní, nahraďte ji třtinovým cukrem. Ten je přece jen o něco jemnější.

Masky na ruce

Dožeňte to, na co krémy nestačí 

Většina lidí svěřuje hydrataci pouze krémům na ruce. Ty sice v pokožce uzamykají vlhkost, ale působí více méně na jejím povrchu. Masky dokáží něco navíc. Jsou navrženy tak, aby pokožce poskytly extra dávku vláhy tím, že proniknou hlouběji do jejích vrstev. Výsledek? Vláčná vyživená pokožka. A to dlouhodobě! 

Masky na ruce fungují stejně tak, jako ty na obličej. Nanesete je jednou týdně na hřbety rukou a necháte chvíli působit (obvykle asi 10-20 minut), než je pokožka absorbuje. Během této doby si můžete navléknout rukavice nebo dokonce staré ponožky.

DIY masky na ruce – hodí se vám citron i brambory 

Stejně tak jako v případě peelingů, i masky můžete zkusit připravit sami doma. Receptů existuje nespočet, ale možná vás inspirují právě tyto dva.

Domácí citronová maska na redukci pigmentových skvrn

 • citronová šťáva
 • med 
 • jedlá soda 

Všechny ingredience smíchejte tak, aby vznikla roztíratelná pasta. Tu naneste na ruce a nechte ji několik minut působit, než ji opláchnete vodou.

Maska na ruce z vařených brambor 

 • 1 brambor
 • olej (olivový, kokosový apod. – dle vlastního výběru)
 • mléko 

Brambor uvařte a jakmile vychladne, rozmačkejte ho vidličkou. Poté přidejte mléko nebo svůj oblíbený olej a míchejte, dokud nevznikne pastovitá konzistence. A je to! Na rukou  nechte působit asi 15 minut a poté je omyjte vodou.

Vaše ruce si zaslouží hýčkat po celý rok, zejména však na podzim a v zimě, kdy jsou o něco zranitelnější. Rozšiřte péči o ně o jemné peelingy a hydratační masky, třeba i ty po domácku vyrobené. Odměnou vám bude krásná a zdravá pokožka na hřbetu rukou, která zatají váš skutečný věk.

Tomáš Mráz