Mobilní telefony už dávno neslouží pouze k volání, respektive psaní SMS, ale mají celou řadu jiných užitečných funkcí. To mimo jiné také znamená, že jsou poměrně drahé, a proto byste je měli chránit jako oko v hlavě.

Samostatnou kapitolou jsou pak přístroje z továren Apple, jež sice patří k tomu nejlepšímu, co se dá dnes na trhu koupit, na druhou stranu jsou ovšem i hodně drahé. Proto byste měli udělat maximum pro jejich ochranu.

Vhodné pouzdro

Pokud se už rozhodnete pořídit si iPhone, rozhodně byste měli minimálně uvažovat nad koupí vhodného obalu. Pouzdro na iphone 7 či jiné modely lze samozřejmě snadno sehnat za poměrně malé peníze, nicméně tento druh protekce nebude úplně ideální.

Málokdy totiž takovéto pouzdro na mobilu sedí podle předpokladů. Přístroj z něj může třeba vyčuhovat, což je samozřejmě špatně. Kulicha taky nenosíte pouze na temeni, ale nasadíte si ho i přes uši.

Obaly od jiných výrobců, než je Apple, mohou také zakrývat důležité konektory. Může se tudíž snadno stát, že nezvládnete přístroj nabít, aniž byste ho předtím nevyndali z pouzdra. Originální pouzdro navíc vyčnívá pár milimetrů nad displejem, čímž ho v případě pádu efektivně chrání.

Výrobky Apple vždy představují exkluzivní záležitost, a to nejen po technologické, ale zároveň také po designové stránce. A tato pravda platí pochopitelně i pro takovou „maličkost“, jako jsou pouzdra pro iPhone.

Dají se pořídit v mnoha barevných variacích a vybrat si dokonce můžete i materiál. Obaly se vyrábějí ze silikonu, nebo koženky. Na každém kousku samozřejmě nemůže chybět typické logo s nakousnutým jablkem.

Pozor na to, co stahujete!

iPhone musíte chránit nejen před fyzickou, ale i softwarovou újmou. Existuje celá řada virů, které vám mohou v telefonu udělat pěknou paseku. Pokud máte telefon jen pro zábavu a komunikaci s okolím, nabourání se do systému pro vás nemusí být zase tak velký problém. Používáte-li však telefon třeba  k placení v obchodě, je vhodné ho co nejlépe chránit.

K tomuto účelu slouží hlavně antiviry. Ty je možné získat i zdarma. Nikde není řečeno, že placený antivir rovná se automaticky lepší. Na druhou stranu placené programy mají daleko více funkcí a možností, jak nevítaný software ve vašem systému zachytit, případně rovnou eliminovat.

Hodně si pomůžete, když budete v pravidelných intervalech svůj mobilní telefon aktualizovat. Tuto možnost naleznete v nastavení.

Nejjednodušším způsobem, jak zabránit zavirování iPhonu, je nestahovat tisíce aplikací ze všech možných stránek. Všechny aplikace byste měli stahovat pouze z App store. Je vysoce nepravděpodobné, že si do telefonu stáhnete nějaké nechtěné ošklivosti přímo z oficiálního obchodu.

Prevence před ztrátou mobilu

I když máte to nejlepší softwarové zabezpečení na světě a originální kryt, stále tu existuje hrozba ve formě ztráty telefonu. Jednotlivé iPhony jsou různě velké, ale i ten nejrozměrnější model je stále relativně snadné zapomenout někde na baru, pod školní lavicí či třeba v práci.

Ne vždy se najdou dobří lidé, kteří vám ho schovají a následně vrátí. Nejedná se o nic levného a na světě se pohybuje spousta jedinců, co si s poctivostí příliš netykají.

Nejlepším řešením je prevence. Prostě telefon nikdy nevytahujte, když zrovna nevoláte či si s někým nepíšete. A jakmile ukončíte hovor, schovejte přístroj zpátky do kapsy či kabelky. Rozhodně ho nenechávejte ležet na stole, snadno na něj zapomenete.

Jednou z možností, jak svůj iPhone najít, je využít web iCloud.com/find. Rovněž můžete použít i jiné zařízení ze stáje společnosti Apple, třeba hodinky, a dát telefon hledat tímto způsobem. Problém je, že tato funkce musí být aktivní. Ne každý ji však zapíná.

Tomáš Mráz