„Brr, je mi zima,“ vyběhnete z tovární haly jenom v pracovním oděvu, tedy tričku a montérkách do chladného dne. Když venku vyřídíte, co potřebujete, rádi se vracíte zpátky do tepla. Inu, každá práce si žádá své. Ta venkovní i teplé oblečení.

Jiná pracovní móda na léto a na zimu

Každý firemní provoz vyžaduje trochu jiné oblečení. Lékařské ordinace a nemocnice, potravinářské a gastronomické provozy, hutní a těžařské firmy, stavby, elektrotechnické firmy, záchranáři. Pokaždé lidé pracují v jiných podmínkách. Máme nyní na mysli venkovní nebo vnější prostředí, okolní teplotu, vzdušnou vlhkost. Pracovníci, kteří se pohybují venku, budou potřebovat jiné oblečení na léto a na zimu. Požadavky na oblečení jsou proto opravdu rozdílné. Problematika pracovních oděvů se dá vztáhnout na různé profese, jak uvádí text zde.

Na dodavatele se potřebujete spolehnout

Mají ale jedno společné: musí být kvalitní. Velice důležitá je proto otázka, od koho vlastně oblečení nakupujete. Musí to být prodejce, který dokáže doložit původ svého oblečení. Cítíte tak jistotu, že když nakoupíte dnes, zítra, za měsíc nebo za půl roku, kvalita bude vždy stejná a doložitelná. Můžete se na svého dodavatele prostě spolehnout.

Pracovní oděvy – nenechte se nachytat na levné sliby

Když máte kvalitního dodavatele, polovina práce při výběru je za vámi. Není totiž nic horšího, než když se potkáte s někým, kdo vám sice slíbí, že „to bude nejlevnější, co na trhu seženete,“ ale po několika dodávkách zjistíte, že montérky jsou pokaždé jinak modré, a co hůř, jednou je látka slabší, podruhé silnější. Navíc ještě žmolkuje.

Ruce pryč od nekvalitních výrobců

Kolísavá kvalita je velkým problémem. Ruce pryč od takového dodavatele, i kdyby vám sliboval, že vám všechno dodá úplně zadarmo! Vy přece potřebujete stabilního výrobce, který vám pošle pokaždé totéž v přesně definované kvalitě. To znamená, že látka musí mít vždy stejné složení uvedené v technickém popisu, ať se jedná o lékařské pláště nebo montérky pro stavební dělníky.

Jednou kalhoty vydrží, podruhé je můžete ždímat

Zkuste si představit následující situaci. Koupíte několik montérek pro dělníky na stavbu. Mají být částečně odolné proti dešti. Vyzkoušíte je a vyhovují. Když se před týdnem dodělávaly nějaké drobnosti na stavbě za mírného deště, bylo všechno v pořádku. Proto objednáte znovu další dodávku. Jenže tentokrát neobstojí. Dělníci se jednou projdou v deštíku a mohou kalhoty doslova ždímat. Nekupujte proto nic od neznámých dodavatelů, kteří nedodržují stabilní kvalitu!

Evropská norma neuznává kompromisy

Mějte na paměti, že jde o bezpečnost vaši, ale i ostatních lidí, pokud rozhodujete o nákupu pracovních oděvů ve firmě. Kromě stabilní kvality látky musí oblečení také odpovídat bezpečnostním předpisům. Reflexní prvky, pokud se na oblečení nacházejí, musí být skutečně zdálky viditelné.

pozor, Ať vás nesmete auto

Kdybyste se setkali s oděvem, který sice má reflexní prvky, ale neodpovídají požadované kvalitě, jste přímo v ohrožení i vy sami. Třeba dělníky na stavbě dálnice by s takovým označením klidně smetlo projíždějící auto.  Řidič by si jich všiml až na poslední chvíli. Takové reflexní prvky vás mohou přijít pěkně draho, byť jsou oděvy zdánlivě levné. Jak se ukazuje tady, řada firem už si riziko špatné viditelnosti uvědomuje.

Přísnost musí být

Možná jste to dosud netušili, ale i reflexní prvky mají své přísné předpisy, které musí splňovat, jinak by se vůbec neměly objevit na trhu. Například reflexní vesta je podřízená normě EN 471, považuje se za ochranný oděv s vysokou viditelností. Tato evropská norma je základním kritériem pro výstražné reflexní oděvy.

Tomáš Mráz