Zakoupili jste novou kuchyňskou baterii a rádi byste ji namontovali bez pomoci instalatéra? Nebo je vaše stávající baterie poškozená či zastaralá a nyní je nutné ji vyměnit? Podívejte se na jednoduchý návod, jak na to. S trochou zručnosti tento úkon zvládne takřka každý.

Pokud se na nákup nové baterie teprve chystáte, brzy zjistíte, že jejich nabídka je skutečně pestrá. Dnešní trh nabízí baterie v nejrůznějších technických provedeních, povrchových úpravách i barvách. V případě, že si nejste výběrem jisti, se nechejte inspirovat například  tímto článkem, který vám ukáže, že kuchyňská baterie může být jak funkční, tak pěkná na pohled. Jedná se o věc, kterou s největší pravděpodobností budete používat každý den, a tak se vyplatí si dát s výběrem trochu práce – předejdete tak potenciálním budoucím nepříjemnostem.

KUCHYŇSKÁ BATERIE – MONTÁŽ ČI VÝMĚNA KROK ZA KROKEM

Pokud se chystáte namontovat novou baterii a ve vaší kuchyni zatím není instalován dřez, bude vaše práce mnohem snadnější a především pohodlnější, protože k baterii nebudete mít omezený přístup shora. I v případě, že je dřez již na svém místě, se však nejedná o nadlidský úkol. Co výměna či montáž kuchyňské vodovodní baterie obnáší, se dozvíte v jednotlivých bodech níže.

NÁSLEDUJTE UVEDENÉ KROKY

První tři body využijete v případě, že potřebujete baterii vyměnit. Pokud je vaším cílem montáž baterie nové, následujte návod od čtvrtého do šestého kroku.

  • Nejprve je nutné uzavřít přívod vody. Ten naleznete zpravidla před vodoměrem. Poté z baterie nechte vytéct veškerou zbývající vodu.
  • Povolte přívodní hadice na spodní části baterie. Pravděpodobně z nich vyteče trochu vody, a tak je dobré mít při ruce nějakou nádobu nebo alespoň hadr. Přívodní hadice jsou dvě a nachází se na nich uzavíratelné ventily. Baterie však může být připojena i párem přívodních trubek se svěrným šroubením. V obou případech je však nutné povolit spoje, k čemuž nám poslouží nastavitelný klíč. Poté je rozšroubujte.
  • Odmontujte starou baterii. Ta je zespodu ke dřezu či pracovní desce připevněna maticí, případně párem matic. Povolte je nastavitelným klíčem, vyšroubujte je a vyjměte baterii. Kolem jejího těla se nachází těsnění, které si schovejte pro případ, že se v balení s novou baterií nenachází.
  • Na řadu přichází nasazení nové baterie. Někdy je nutné ji samotnou před montáží zkompletovat. Pokud je to váš případ, řiďte se návodem, jenž je součástí balení. Prostrčte ji otvorem v kuchyňské desce nebo dřezu a ujistěte se, že je natočená správným směrem. Nasaďte opěrnou desku, podložku a těsnění, které utáhněte buď instalatérskými kleštěmi nebo nastavitelným klíčem. Nepotřebujete na to příliš velkou sílu, těsnění se však musí zamáčknout do podložky.
  • Ze spodní části baterie vedou připojovací hadičky na teplou a studenou vodu. Ty jsou zpravidla součástí balení kuchyňské baterie, nicméně je možné je dokoupit i samostatně. Může se stát, že je v budoucnu bude třeba vyměnit, jelikož mohou prasknout, ačkoliv jsou vyrobené z velmi odolného materiálu. Jak na to se můžete dozvědět například zde. Tyto hadičky je nutné připojit na přívodní trubky vedoucí ze zdi, což učiňte pomocí svěrných šroubení. Je na nich vyznačeno, která slouží pro přívod studené vody, a která pro přívod vody teplé. Teplou vodu máme obvykle na levé straně.
  • V tuto chvíli už by mělo být vše hotové. Otevřete přívod vody a baterii vyzkoušejte. Rovněž se ujistěte, že je vše dobře utěsněno a voda nikde neuniká. Proud z baterie zpočátku nebude plynulý. Důvodem jsou nahromaděné vzduchové bubliny, po chvíli se však průtok usměrní.
Tomáš Mráz