Granitový dřez je trendem dnešní doby. Těší se velké oblibě ať už pro svoji odolnost, cenovou dostupnost či možnost barevného sladění s interiérem. Jak ale vybrat opravdu kvalitní granitový dřez, který se snadno udržuje a dlouho vydrží? Čtěte dále.

Co je to granitový dřez?

I v dnešní době moderních kuchyní je dřez stále jejich neodmyslitelnou součástí. Díky myčce už v něm možná nemyjeme tolik nádobí, ale omýt zeleninu či slít těstoviny potřebujeme stále.

Každý z nás se jistě setkal s klasickým nerezovým dřezem, ale není to jediná možnost, naopak. Nabídka dřezů je opravdu široká, dřezy se dnes vyrábí z nejrůznějších materiálů. Zorientovat se v tom, co bude nejvhodnější právě pro vaši kuchyni, nemusí být úplně snadné. Více informací o různých materiálech dřezů lze nalézt třeba ZDE. Aktuálně objevuje stále více lidí přednosti granitového dřezu. O co se jedná?

Granit je vlastně žula. Směs, ze které je granitový dřez vyroben, sestává z 80% z drcené žuly, z 15% z akrylátového pojiva (tj. tvrzených pryskyřic) a z 5% z barevných pigmentů.

Právě tyto barevné pigmenty určují výslednou barvu dřezu. Standardně jsou nabízeny v devíti barvách, lze je nakoupit také v setu s baterií ve stejné barvě. Díky tomu lze dosáhnout barevného sladění mezi kuchyňskou pracovní deskou a dřezem, což je aktuálním trendem v bydlení. Navíc jsou granitové dřezy cenově dostupné a dobře se udržují.

5 výhod opravdu kvalitního dřezu z granitu

Granitový dřez je výbornou volbou pro Vaši kuchyni hned z několika důvodů:

  • Existuje ve více barevných odstínech, takže snadno splyne s pracovní deskou, a je stálobarevný – granit je úplně probarvený, takže nedochází k jeho blednutí v čase.
  • Snadno se udržuje, nezasychají na něm kapky vody, nepoškrábe se, lze jej snadno čistit klasickými čisticími prostředky
  • Odolává vysokým teplotám (běžně 180°C, krátkodobě až 280°C)
  • Je trvanlivý, pevný a téměř nerozbitný
  • Je naprosto hygienický a vhodný pro práci s potravinami

Vydrží Vám roky dobře sloužit a ještě u toho bude vypadat téměř jako nový. Navíc jeho cena je srovnatelná s opravdu kvalitními nerezovými dřezy.

Granitový dřez – na co si dát při výběru pozor

Abyste se mohli z výhod, které granitový dřez nabízí těšit opravdu dlouho, je třeba si vybrat opravdu kvalitní kousek.

Není granit jako granit

Problémem, se kterým se při výběru granitového dřezu můžeme setkat, je, že samotný pojem „granitový dřez“ není přesně definovaný. Pod tímto označením tak mohou být prodávány opravdu kvalitní dřezy, při jejichž výrobě se používá akrylátové pojivo a granitová směs je vystavena vysoké teplotě v kovové formě. Stejně tak může být jako granitový označen dřez, kdy je ve směsi místo akrylátového pojiva použito polyesterové a směs je pouze vysušena v laminátové formě. Často jsou jako granitové označovány i dřezy z plastu či sklolaminátu pouze potažené vrstvou granitové směsi (tzv. kompozitní SMC dřezy)

Je nutné říci, že i druhé dva zmíněné typy granitového dřezu mohou dobře sloužit, jen musí člověk vědět, jak kvalitní granit si člověk kupuje a tomu přizpůsobit svá očekávání.

Jak poznat kvalitní akrylátový granit:

  • Vybírejte u renomovaných (německých) značek, které se na výrobu kvalitních granitových dřezů specializují.
  • Důležité je si vybraný dřez prohlédnout a osahat – SMC dřezy bývají lehké, pravý granitový dřez váží kolem 13-16 kg. Polyesterové granitové dřezy zase mívají proti akrylátovým vyšší okraje (pro dosažení stejné pevnosti je potřeba více materiálu) a otvory pro baterie už z výroby.
  • I když cena nemusí být úplně nejlepším vodítkem při výběru, i ona leccos napoví. Cena kvalitního granitového dřezu se pohybuje od 5 tisíc korun výše.

Aby granitový dřez zůstal jako nový

Když už investujete svoje prostředky do kvalitního dřezu, zasloužíte si, aby Vám dlouho a dobře sloužil. Je proto vhodné dodržovat několik jednoduchých zásad.

Po každém použití dřez opláchněte teplou vodou s běžným prostředkem na mytí nádobí a poté osušte utěrkou nebo měkkým hadříkem. Nikdy nepoužívejte drátěnku, aby nenarušila povrch dřezu.

V případě většího znečištění aplikujte tekutý čisticí prostředek. Při usazování vodního kamene můžete jako první pomoc použít ocet, respektive kyselinu octovou zředěnou s vodou v poměru 1:3.

Další tipy, jak udržovat granitový dřez ve vynikající formě, naleznete ZDE.

Tomáš Mráz